Ubezpieczenie komunikacyjne – Zielona Karta – Kielce

Planujesz jechać samochodem na zagraniczne wakacje? Odpowiednie przygotowanie pojazdu na taką podróż nie jest Twoim jedynym zmartwieniem. Najważniejszą kwestią jest zawsze zgromadzenie całego kompletu dokumentów, takich jak: ubezpieczenie OC i AC, jak również tak zwanej Zielonej Karty. Czym ona jest, w jakich sytuacja jest ona niezbędna i gdzie nam się przydaje? Odpowiedzi na te pytanie znajdziecie poniżej.

W porównaniu z sytuacją sprzed kilkudziesięciu lat, dziś podróżowanie po świecie nie nastręcza nam już tylu problemów. Niemniej jednak wciąż istnieje sporo państw i regionów na świecie, w których podróż autem sprawia mniejsze lub większe trudności. I to właśnie w sytuacji takich „trudności” przydaje nam się Zielona Karta, czyli dokument, który stanowi swoiste uzupełnienie ochrony ubezpieczeniowej zawartej w ubezpieczeniu OC.

Ubezpieczenie OC Zielona Karta – co to jest?

Zielona Karta potwierdza bowiem zawarcie umowy ubezpieczenia OC między nami – właścicielami pojazdu – a ubezpieczycielem. Jest ona gwarancją, że w wypadku jakiegoś zdarzenia drogowego, w jakim braliśmy udział, ubezpieczyciel bierze na siebie obowiązek pokrycia wszelkich kosztów z niego wynikających. Wysokość rekompensaty wypłacanej nam przez ubezpieczalnię zależy albo od kwoty, jaka jest podana w naszej umowie ubezpieczeniowej, albo od prawnych limitów określanych w państwie, w którym doszło do danego zdarzenia drogowego.

Warto wiedzieć, że Zielona Karta ma identyczny wzór graficzny we wszystkich państwach Świata. Zwykle wydawana jest ona w narodowym języku kraju, w którym działa nasz ubezpieczyciel, lub w języku angielskim bądź francuskim.

ubezpieczenie zielona karta

Gdzie możemy się obyć bez Ubezpieczenia – Zielona Karta?

Nie każdy wyjazd samochodem za granicę wiąże się przecież z koniecznością ubiegania się o Zieloną Kartę. W końcu w 32 państwach na świecie – czyli państwach UE i Europejskiego Obszaru Gospodarczego istnieją wielostronne porozumienia w ramach obowiązkowej ochrony OC. Zielona Karta nie jest nam potrzebna w następujących krajach: Austria, Andora, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Łotwa, Luksemburg, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy, Węgry. W powyższych państwach wystarczy nam ubezpieczenie OC wykupione w Polsce.

Ubezpieczenie komunikacyjne – zielona karta. Gdzie należy je mieć?

Nie obejdziemy się bez niej w państwach takich jak: Albania, Białoruś, Bośnia i Hercegowina, Czarnogóra, Iran, Izrael, Maroko, Mołdawia, Macedonia, Rosja, Tunezja, Turcja, Ukraina. W tych krajach oprócz ubezpieczenia OC musimy mieć ze sobą Zieloną Kartę, jeśli w razie losowego zdarzenia drogowego chcemy liczyć na finansową rekompensatę i uniknąć finansowej odpowiedzialności wobec innego uczestnika wspomnianego zdarzenia.

Istnieją też jednak sytuacje, gdy nawet Zielona Karta to za mało…

Istnieje w Europie państwo, w którym Zielona Karta nie chroni nas w stu procentach w każdej sytuacji drogowej. Mowa tu o Kosowie. Wybierając się do tego kraju, należy wykupić tak zwane ubezpieczenie graniczne – czyli rodzaj polisy stanowiącej odpowiednik ubezpieczenia OC i Zielonej Karty.

Jak można uzyskać Zieloną Kartę?

Zieloną Kartę uzyskujemy zawsze na nasz wniosek u swojego ubezpieczyciela. Nasza ubezpieczalnia jest zobowiązana wyrobić nam taki dokument, jeśli tylko wyrazimy taką chęć.

Powrót