Ubezpieczenia OC dla młodych kierowców – co warto wiedzieć, aby nie przepłacać?

Biorąc pod lupę policyjne statystyki każdego roku najwięcej wypadków powodują kierowcy z najniższej grupy wiekowej. Nic dziwnego, że firmy ubezpieczeniowe skrupulatnie korzystają z prawa do pobierania wyższych składek za ubezpieczenia OC od młodych kierowców. Jako, że składka po zwyżce za wiek potrafi wynieść nawet kilkukrotność składki podstawowej, warto znaleźć sposoby, aby oszczędzić nieco domowy budżet.

Ubezpieczenia OC dla młodych kierowców

Jeśli jesteś młodym kierowcą i planujesz zakup własnego pojazdu, który zarejestrujesz na siebie, zdecyduj się na wariant o mniejszej mocy i pojemności silnika. Nie musisz rezygnować z upatrzonej marki i modelu – większość producentów oferuje kilka wariantów silnika. Wśród ubezpieczycieli wciąż obowiązuje zasada, że im mniejszy silnik, tym mniejsze ryzyko spowodowania wypadku lub kolizji, a w razie zdarzenia, szkody są zwykle policzalnie mniejsze – a to właśnie wysokość wypłacanych odszkodowań w zdarzeniach drogowych ma największy wpływ na kalkulację składek. Teoretycznie pojazd o mniejszej pojemności łatwiej opanować, mniej pary pod maską zwykle studzi też młodzieńcze zapędy do szaleństw na drodze.

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu dla młodego kierowcy?

Decydując się na tańsze, bardziej ekonomiczne auto – finansowo zyskujesz podwójnie – zmniejszasz koszty paliwa i otrzymujesz niższą składkę OC!

Przykład
25-latek, decydując się na zakup BMW z silnikiem 2.0, 150 KM, mimo wypracowanej 60% zniżki za bezszkodową jazdę, będzie musiał wykupić OC za ok. 1115 zł. Gdyby zamiast sztandarowego modelu wybrał na przykład  Opla Astrę z silnikiem benzynowym 1.6, 100KM, składka ubezpieczenia wyniosłaby ca. 540 zł. To oszczędność kilkuset złotych w skali roku!

ubezpieczenia dla młodych kierowców

Najtańsze ubezpieczenia dla młodych kierowców ? Dopisz współwłaściciela

Mimo, że drugiego właściciela pojazdu trzeba wpisać w dowodzie rejestracyjnym, jest to dodatkowy sposób na obniżenie składki OC. Opłacalny. Firmy ubezpieczeniowe honorują bowiem zniżki wypracowane przez wszystkich właścicieli pojazdu.

Współwłaścicielem może być jeden z rodziców lub starsze rodzeństwo, wówczas najłatwiej (i najtaniej) uregulować kwestie prawne – wystarczy bowiem sporządzenie umowy darowizny, która w obrębie tzw. I grupy pokrewieństwa obu stron umowy jest zwolniona z podatku i opłat skarbowych. 

Szukając osoby, która zechce „użyczyć” Ci swoich zniżek za OC, musisz pamiętać, że w razie wypadku lub kolizji, ubezpieczyciel potrąca również zniżki współwłaściciela pojazdu, niezależnie od tego, który z nich był faktycznie sprawcą zdarzenia. 
(Dowiedz się więcej o zniżkach OC)

Przykład
Młodociany właściciel Skody Fabia (2006 r, 1400 cm3, 75KM), bez zniżek, za OC musiałby zapłacić ok. 1700 zł. Dopisując w dowodzie rejestracyjnym 44-letniego współwłaściciela z maksymalną zniżką, na ubezpieczeniu może zaoszczędzić niemal 1000 zł!

Nie wszyscy traktują młodych przedmiotowo…

Duża konkurencja na rynku ubezpieczeń komunikacyjnych zmusza coraz więcej firm do przygotowywania specjalnych, atrakcyjnych ofert OC dla wybranych grup klientów. Warto poszukać ubezpieczyciela, który wychodząc naprzeciw oczekiwaniom, przede wszystkim najniższych cen, jest skłonny obdarzyć młodych kierowców kredytem zaufania. Warto zrobić rozeznanie i wyliczać składki w kilku różnych towarzystwach ubezpieczeniowych. Im więcej czasu poświęcimy na rekonesans ofert, tym więcej możemy zyskać.

Przykład
21-latek, właściciel Opla Astry po roku bezszkodowej jazdy (10% zniżki), szukając najtańszej oferty OC na rynku, od czterech różnych firm otrzyma propozycje kwot: 1300 zł, 1800 zł, 2500 zł oraz… 5000 zł!


Ubezpieczenie samochodu – młody kierowca. Nie wpisuj się w stereotyp kierowcy młodego, czyli niebezpiecznego

Rozważne i bezpieczne prowadzenie pojazdów to finansowe korzyści nie tylko dla Ciebie. Każdy rok bezszkodowej jazdy buduje Twoją historię ubezpieczeniową i zwiększa pulę zniżek OC, jaka przysługuje Ci przy wykupywaniu polis komunikacyjnych w kolejnych latach. Pozytywny wizerunek, jakim możesz pochwalić się jako kierowca, skłania wiele firm do oferowania dodatkowych obniżek cen ubezpieczeń OC.

Gdyby coraz więcej młodych kierowców starało się zaniżać statystyki wypadków i kolizji ze swoim udziałem,
towarzystwa ubezpieczeniowe rejestrowałyby mniejszą liczbę wypłacanych odszkodowań. Mogłoby to być realną przesłanką, by stopniowo zrezygnować z wysokich zwyżek za wiek przy kalkulacjach składek OC. Mniejsza liczba wypłacanych odszkodowań i jednocześnie niższe składki dla kierowców – to podwójne korzyści w relacji Ubezpieczyciel-Kierowca, czyli obu stron zaangażowanych w temat ubezpieczeń komunikacyjnych. Warto nad tym pracować!

Powrót